A munkavédelmi sisak viselésének szabályai
A munkavédelmi sisak sok esetben egy nélkülözhetetlen védőeszköz. Ha például építkezéseken dolgozik vagy villanyszerelési munkát végez több méteres magasságban, akkor a testi épsége érdekében fontos, hogy egy megfelelő kialakítású modellt viseljen. A sisakok használatának azonban megvannak a maga szabályai, amivel tisztában kell lennie minden felhasználónak.
Munkavédelmi sisak szabványok
Először is fontos tudni, hogy a munkavédelmi sisakoknak megvan a szabványbesorolása. Ez azt jelenti, hogy az egyes változatok az egyedi tulajdonságaik függvényében más-más kódot kaptak. Ezek egyértelműen jelzik, hogy az egyes változatok mely védelmi szintet teljesítik. Ennek megfelelően megkülönböztethetünk többek között ipari és tűzoltó védősisakokat, ütés elleni fejvédőket, hálós szem- és arcvédőket, valamint villamosan szigetelő sisakokat.
Munkavédelmi sisak érvényessége
Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy a munkavédelmi sisakok nem örökéletűek, még akkor sem, ha alapvetően nem mennek tönkre használat közben. A fejvédők sildjén fel van tüntetve a gyártás dátuma, ami jó alapot ad a várható élettartam kiszámításához. Rendeltetésszerű használat és megfelelő tárolás mellett, a nagy szilárdságú sisakok esetében ez 3 év, ami megközelítőleg hétezer munkaórának felel meg. Ugyanakkor a fejvédő élettartama nagymértékben függ az olyan külső hatásoktól, mint amilyen például az UV sugárzás vagy a kémiai, mechanikai sérülések, így természetesen ezeket is számításba kell venni az érvényességi idő meghatározásához.