A munkavédelmi szandál alapvető jellemzői
Azokon a munkaterületeken, ahol a körülmények nem indokolják a zárt védőcipő használatát, ott általában a munkavédelmi szandálok viselésére is lehetőség nyílik. Ezek a lábbelik főként akkor tesznek jó szolgálatot, amikor a magas hőmérséklet miatt különösen nagy jelentősége van a lábfej szellőzésének. Sokan kifejezetten váltócipőként használják a szandálokat, ami azt jelenti, hogy beérve a munkahelyre, az utcai cipőjük helyett veszik fel, mert sokkal komfortosabb viseletet nyújtanak számukra.
Orr, talp és talpbélés
A munkavédelmi szandál kifejezés olyan szempontból megtévesztő lehet, hogy általában ezek a lábbelik zárt orral rendelkeznek. Sőt, a mechanikai igénybevételtől függően, az orrész adott esetben acélmerevítést is kaphat. Mivel vannak olyan munkakörök, ahol a fémmentesség alapelvárás, ezért léteznek olyan szandálok is, amik kompozit megerősítéssel vannak ellátva. Ami a talprészt illeti, általában csúszásmentes kivitelben készülnek és az átszúrás ellen is biztosítva vannak. A talpbélés jellemzően kivehető, és gomba, illetve baktérium szaporodást gátló tulajdonsággal rendelkezik.
Felsőrész és ergonómia
A munkavédelmi szandálok felső része készülhet mikroszálas textíliából, illetve bőrből, de vannak olyan változatok is, amiket kompozit, kevlár vagy acél védelemmel látnak el a készítők. Az, hogy melyik bizonyul ideális választásnak, a szükséges védelmi szinttől függ. A zárt cipőkhöz, bakancsokhoz hasonlóan, a szandálok is úgy lettek kialakítva, hogy akár egész nap is kényelmes viseletet nyújtsanak.