Miért kell acélbetétes bakancsot viselni egyes munkahelyeken?
Ebben a bejegyzésünkben részletesen ismertetjük azt, hogy miért kell acélbetétes bakancsot hordani egyes munkahelyeken, hogyan tudjuk kiválasztani a számunkra legmegfelelőbbet, illetve arra is kitérünk, hogy hogyan kell őket ápolni-karbantartani, hogy sokáig megőrizzék eredeti állapotukat.
Számos olyan munkahely van, ahol nélkülözhetetlen, sőt kötelező az acélbetétes bakancs viselése, hiszen ezt jogszabályok írják elő a dolgozók védelme érdekében. Viszont kevesen tudják azt, hogy hogyan kell ezeket a munkavédelmi lábbeliket helyesen hordani, s azzal sincs mindenki tisztában, hogy pontosan miért kell őket viselni.
Milyen követelmények miatt kell munka közben acélbetétes bakancsot viselni?
Amikor egy alkalmazott olyan munkahelyen dolgozik, ahol fennáll a következők veszélye, acélbetétes bakancsot kell hordania. Ezek a következők lehetnek például:
- Gördülő-guruló-repülő tárgyak ellen
Egyes munkahelyeken a nagy gépek miatt számos tárgy kerülhet a levegőbe, amely szó szerint rárepülhet vagy rágurulhat a munkások lábára. - Leeső tárgyak ellen
Ezek többnyire kézi szerszámok, illetve a munkahelyi egyéb eszközök szoktak lenni, amelyek ellen muszáj megfelelő védelmet nyújtania az acélbetétes bakancsnak. - Éles tárgyak ellen, amelyek átlyukaszthatják a talpat
Azokon a munkahelyeken, ahol gyakran kell szúrós, éles kiálló tárgyak között menni, akkor az acélbetétes bakancs talpában lévő védőrétegnek ezeket a típusú veszélyeket fel kell tudni fognia, nehogy átszúrják ezek az éles tárgyak a dolgozók lábát.
Tovább az acélbetétes bakancsokhoz
Milyen munkakörök esetében szokás acélbetétes bakancsot viselni?
A teljesség igénye nélkül felsorolunk néhány munkahelyet, ahol kötelező, vagy erősen ajánlott acélbetétes bakancsot viselni, hogy megfelelő védelmet tudjunk biztosítani a munka során a lábfejnek:
- Autószerelők
- Gépészek
- Technikusok
- Gyártósoron dolgozó összeszerelők
- Gyári munkások
- Rakodók
- Raktári alkalmazottak
- Bádogosok
- Beltéri és kültéri burkolók
- Tetőfedők, ácsok
- Asztalosok
- Faipari dolgozók
- Vegyipari munkások
- Csomagfutárok
Mit érdemes figyelembe venni acélbetétes bakancs vásárlás előtt?
Miután tisztáztuk azt, hogy miért fontos acélbetétes bakancsot viselni munka közben, illetve milyen munkahelyeken szokás ezt a típusú munkavédelmi lábbelit hordani, rátérünk most arra, hogy milyen szempontok szerint érdemes kiválasztani az acélbetétes bakancsot, amely nemcsak megfelelő védelmet, de maximális komfortot is biztosít.
Felső rész
Egy minőségi acélbetétes bakancs felső része igazi bőrből, vagy valamilyen légáteresztő, szintetikus anyagból készül. A bélésnek szintén engednie kell levegőhöz jutni a lábat, így olyan modellt érdemes keresni, amely segíti kialakítani a lábfej egészséges mikroklímáját.
Varrásvonalak
Érdemes figyelni a varrásvonalakra is, hiszen ha például olyan bélésű modellt választunk, amelynek belül nincsenek varrásvonalai, az sokkal nagyobb kényelmet fog nyújtani, mint egy belső varrással ellátott típus.
Lábujjak feletti acélbetét párnázottsága
A lábujjak feletti acélbetétes kialakításnak párnázottnak kell lennie, hogy egyáltalán ne érezzük a merev anyag védelmét állás vagy járkálás közben.
Sarokrész
A sarokrésznek pontosan kell illeszkednie a sarokra, viszont elég helynek kell lennie benne ahhoz, hogy maximális tartást adjon a bokának.
Alsó talprész
Az alsó talprésznek rugalmasnak, ugyanakkor keménynek és erősnek kell lennie, hogy elnyelje az ütéseket, illetve megfelelő párnázottsággal kell rendelkeznie, hogy akkor is maximális kényelmet biztosítson, ha nagyon kemény felületen kell járni. A talp legyen csúszásgátló is, a rajta lévő rögzítéseknek pedig masszívnak és tartósnak kell lenniük, hogy bírják a mindennapi kiképzést a munka során.
A cipőket nem kell betörni
A közhiedelemmel ellentétben egyik cipőt sem kell betörni, így nem szabad olyan acélbetétes bakancsot választani, amely kényelmetlen, mert az “betörés” után is kényelmetlen marad. A bakancsnak már az első viselet során kényelmesnek kell lennie.
Tovább az acélbetétes bakancsokhoz
Ezekre figyeljünk oda, amikor felpróbáljuk az acélbetétes bakancsot
- Senkinek sem egyforma méretű a két lábfeje. Emiatt ha nincs egy fél vagy teljes szám eltérés a két méret között, akkor a nagyobbra válasszuk ki a méretet. Ha nagy az eltérés, vegyünk két pár különböző méretű bakancsot, hiszen ebben az esetben csak így tudjuk biztosítani magunknak a maximális komfortot.
- Próbáljuk fel mindkét bakancsot, és álljunk fel benne. Járkáljunk egyenes és meredek felületen, lépcsőzzünk benne, és ha lehet ugráljunk egy kicsit. Mivel nagy valószínűséggel napi 8-18 órát is rajtunk lesz, így feltétlenül fontos kipróbálni benne azokat a mozgásformákat, amelyeket munka közben szoktunk végrehajtani.
- Győződjünk meg arról, hogy a bakancs tökéletesen illeszkedik a sarok kiálló részéhez, hiszen ha van egy kis rés, vagy nyomja egy kicsit a sarkat a bakancs, az azt jelenti, hogy nem jó fazont vagy méretet választottunk. Ennek az lesz az eredménye, hogy reggelente munkába menet jó 10 percet rá kell szánnunk majd arra, hogy sebtapaszokat tegyünk a lábunkra, ha el akarjuk kerülni a fájdalmas vízhólyagok kialakulását.
- Érdemes odafigyelni a cipőtalp magasítására is. Ez azért fontos, mert ha lelóg a földre a nadrágunk, mert nincs elég magasan kialakítva a talprész, akkor könnyen orra eshetünk a saját nadrágunk szárában. Ha a bakancs egyébként teljesen kényelmesnek bizonyul, ezt a problémát úgy is meg lehet oldani, hogy felvarratjuk a nadrág alsó szárát, hogy ne akadályozzon a mozgásban.
Hogyan kell ápolni az acélbetétes bakancsot?
Az első dolog, amit ilyenkor mindig érdemes kihangsúlyozni az az, hogy mindig kövessük a bakancshoz tartozó használati és cipőápolási utasításokat, és csak olyan tisztítószert vagy ápolószert használjunk, amelyet a gyártó javasol.
Amennyiben nincsen hozzá tisztítási útmutató, az alábbiak szerint érdemes gondoskodni az acélbetétes bakancsokról:
Általános tanácsok
- Legalább kéthetente, de lehetőleg hetente tisztítsuk meg a bakancsunkat.
-
Profi tipp: ha nagyon professzionálisak szeretnénk lenni, és meg akarjuk hosszabbítani a bakancsunk élettartamát, rendeljünk két párat (eltérő méret esetén 4 párat), hogy felváltva tudjuk őket hordani.
Tisztítási javaslatok
- Egy érdes kefével dörzsöljük le a bakancs talpáról és a talp széléről a rászáradt szennyeződéseket.
- Egy puha kefével távolítsuk el a bakancs egész felületéről a port és a koszt.
- Vízsugár segítségével le tudjuk mosni a talpra ragadt makacsabb szennyeződéseket, de használhatunk egy régi fogkefét is, hogy ki tudjuk szedni a talp mintázatába ragadt apróbb sárdarabkákat vagy törmelék maradványokat.
- Ezután egy szappanos vizes ronggyal dörzsöljük át az egész bakancs felületét, és hagyjuk legutoljára az oldalsó és alsó talprészt.
- Cipőápolószerrel kenjük be a bakancs felső részét, de tehetünk rá a talp oldalsó részére is, ha elszíneződést látunk. Ilyenkor a cipőpaszta segíthet elfedni a kopásokat a talp oldalsó részén.
- Egy száraz, a cipőpasztával megegyező színű pamut ruhával polírozzuk át a bakancsot.
- Önthetünk bele egy kis szódabikarbónát éjszakára, amit reggel ki tudunk belőle rázni. Ez felszívja a nedvességet és megszünteti a kellemetlen szagot, de fújhatunk bele cipőszagtalanító spray-t is.
Tovább az acélbetétes bakancsokhoz