Útmutató munkavédelmi szandál vásárláshoz
Amikor szóba kerülnek a munkavédelmi cipők, akkor sokan egyből az acélbetétes bakancsokra, extra védelemmel ellátott cipőkre, félcipőkre gondolnak. Ezek mellett, a szandálnak is megvan a maga szerepe, jelentősége. Bizonyos helyszíneken, munkakörökben kifejezetten ennek a lábbelinek a viselése javasolt. Többféle típusa is létezik, attól függően, hogy milyen anyagból készítik, illetve milyen egyéb jellemzőkkel rendelkezik.
Mikor (ne) viseljünk munkavédelmi szandált?
Vannak, akik nem érzik indokoltnak a viselésüket, hiszen munkakörnyezetben úgyis mindenkin zárt lábbeli van. Például egy félcipő, cipő vagy bakancs. Természetesen azokon a területeken, ahol a munkavédelmi cipőknek komoly biztonsági és védelmi funkciója van, nem lehet kérdés a teljesen zárt lábbeli viselése. Ilyenkor rendkívül fontos, hogy a munkáscipő ellenálljon a külső hatásoknak és a lábfej egészének megfelelő védelmet biztosítson a mechanikai, fizikai hatásokkal szemben. Bizonyos munkakörökben a munkavállalóknak extrém hidegben, melegben vagy veszélyes vegyi anyagok között kell dolgozniuk. Máshol olvadt fémek kifröccsenésétől vagy lánghatástól is tartaniuk kell. Ilyenkor sem javasolt a munkavédelmi szandál viselése.
Nem minden munkaterületen kell számítani a veszélyekre, extrém külső hatásokra. Ott vannak például az ipari, nagyüzemi, tudományos munkaterületek, ahol a kockázati tényezőknek megfelelően, kifejezetten a munkás szandál viselése ajánlott. Hogy néhányat említsünk, ilyen például a vendéglátó- és élelmiszeripar, textilipar, egészségügy, tudományos kutatóipar. Az évszaktól függően is változhat, hogy melyik lábbeli viselése lehet a legjobb a hatékony és biztonságos munkavégzéshez. A nagy nyári hőségben a dolgozóktól sem lehet elvárni, hogy egész nap zárt cipőt viseljenek, ha az nem feltétlenül szükséges. Sem higiéniai, sem pedig egészségügyi szempontból nem előnyös. Amennyiben van rá lehetőség, akkor a munkás szandál, hölgyeknek pedig a női munkavédelmi szandál remek választás.
Milyen egy jó munkavédelmi szandál?
Az előírásoknak és az egyéni igényeinknek is megfelelő szandál kiválasztása egy kis körültekintést igényel. Az egyik legfontosabb kérdés, ami felmerül a munkás szandál megvétele előtt, hogy melyiket érdemes választani? Ezen nincs is mit csodálkozni, hiszen mindannyiunknak fontos, hogy a pénzünkért cserébe olyan termékeket kapjunk, amelyek hosszútávon is kiszolgálják az igényeinket és minőséget, megbízhatóságot képviselnek.
- Zárt orr rész
A munkavédelmi szandál nem keverendő össze a hagyományos társaikkal. Ezek a lábbelik jellemzően zárt orr résszel rendelkeznek, hogy védeni tudják a lábfejet. Attól függően, hogy mekkora mértékű veszélyre kell számítani, a szandálok orr része változatos kialakításban készül. Vannak, amelyek acélbetétes orr merevítést kapnak, a maximális védelmi szint elérése érdekében. Ott pedig, ahol kizárólag fémmentes munkavédelmi cipők viselésére van lehetőség, a kompozit merevítésű szandálok bizonyulnak ideális választásnak. - Talp rész
Fontos kérdés, hogy a férfi vagy női munkavédelmi szandálnak milyen a talpa? Az előírásoknak megfelelően, a munkahelyen viselt lábbeliknek biztonságos haladást kell lehetővé tenniük. Ebbe a csúszás elleni védelem is beletartozik. Ez esetben is a munkakör, illetve a munkavégzés helyszíne határozza meg, hogy milyen extrákra van szükség. Amennyiben a munkavállalók vegyi anyagokkal dolgoznak, akkor a szandálnak savaknak, olaj- és más folyadék alapú kemikáliáknak ellenálló poliuretán talppal kell rendelkeznie. Szintén fontos kérdés, hogy szükség van-e átszúrás elleni védelemre? Amennyiben igen, akkor kompozit, kevlár vagy kerámia köztalppal és acél talplemezzel ellátott változatot kell viselni. - Bélés és talpbetét
A munkás szandál viselését sokan azért részesítik előnyben ott, ahol ez megengedett, mert szellőzést biztosít a lábfejnek. Egy szandál szabadabb, kényelmesebb elhelyezkedést biztosít, nemcsak a talpunknak, hanem a sarkunknak és a lábujjainknak is. Ettől függetlenül, kedvünk szerint fokozható a lábhigiéniai. A szandálokba is bátran bele lehet tenni olyan talpbetétet, bélést, amit speciálisan a gombák és baktériumok szaporodásának meggátolására fejlesztettek ki. - Felső rész
Nemcsak a talp, hanem a felső rész kialakítása is nagyon fontos. A megfelelő munkás szandál felső részének kialakítása teljes mértékben igazodik a munkaköri, munkahelyi kockázatoknak. Alacsony mechanikai kockázat esetén, a mikroszálas textíliából készült felső résszel rendelkező szandál ideális választás lehet. Ott, ahol közepes a kockázat, érdemes inkább lélegző bőr vagy perforált bőrrel ellátott változatot viselni. Viszont, ahol magas a mechanikai kockázat, kompozit, kevlár vagy acél védelem szükséges. - Ergonómia
Bár a munkás szandál szabadabb, kényelmesebb viseletet biztosít a lábnak, ugyanúgy igaz, hogy sokszor egész nap viselni kell. Gyakran ez azt jelenti, hogy 10-12 órán keresztül is a dolgozók lábán vannak. Ebből kifolyólag érdemes olyan típusokat választani, amelyek ergonómiai és ortopédiai szempontól is megfelelőnek bizonyulnak. A professzionális kialakítású modellek drágábbak, de mivel a lábunk egészsége a tét, nem érdemes spórolni rajta. Válasszunk inkább jó minőségű, megfelelő kialakítással rendelkező modellt, aminek a viselése órák után sem válik kényelmetlenné.
Amire még érdemes odafigyelni
A megfelelő munkavédelmi szandál kiválasztása nem mindig egyszerű feladat. Az előírásokon, munkahelyi kockázatokon túl, az egyéni igényeinket, elvárásainkat is fel kell mérnünk. Az egyik legfontosabb dolog, hogy ne kizárólag az ár alapján hozzunk döntést! Ez a legnagyobb hiba, amit elkövethetünk. Érdemes úgy gondolni a vételárra, mint egy hosszú távú befektetés, amivel a lábunk egészségét és a jó közérzetünket szolgáljuk. Szintén nagyon fontos, hogy vegyük figyelembe a lábunk egyéni tulajdonságait! Van, akinek magas a rüsztje, másnak széles a lábfeje vagy lúdtalpa van, esetleg bütykös a lába. Az is gyakran előfordul, hogy valakinek az egyik lába nagyobb, mint a másik. Ezekre a szandál vásárláskor is oda kell figyelni.
A lábméret lényeges szempont, de nem szabad csak erre alapozni! Minden esetben érdemes lemérni a lábfej hosszát és szélességét, hogy biztosan a megfelelő méretűre essen a választás. Az, hogy másnak bevált egy lábbeli, még nem jelenti azt, hogy nekünk is be fog. Erre fontos emlékeztetni magunkat, amikor hajlunk arra, hogy mások véleménye alapján hozzuk meg a döntésünket. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy ne kérjük ki a barátaink, ismerőseink, rokonaink véleményét. Bátran kérdezősködjünk, de mellette vegyük figyelembe az egyéni igényeinket, elvárásainkat is! A munka céljára használt lábbeliket érdemes ugyanúgy tisztán tartani, mint a többit. Bőr, illetve műbőr kialakítású szandálokra is lehet kapni megfelelő tisztító és ápoló szereket. Egy minőségi lábbeli hosszú éveken keresztül jó szolgálatot tesz. Ez azonban nem jelenti azt, hogy örökéletű. Vegyük észre, ha már kiszolgálta az idejét és cseréljük le újra!